Nie miałam nawet nadziei, że w maju znajdę tylko kilka interesujących mnie tytułów. Warszawskie Targi Książki zobowiązują i wydawnictwa wiedzą, jak je wykorzystać. Dlatego dziś rekordowo długa lista premier, na które czekam z niecierpliwością.

„Najlepszy trener na świecie” Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke
W.A.B.
7 maja 2018
Wywiad rzeka z jedną z najbardziej znanych postaci polskiego futbolu. Zawodnik, trener, komentator. Pasjonat. Jacek Gmoch.
„Hate” Alan Gibbons
Zielona Sowa
9 maja 2018
Książka inspirowana zabójstwem Sophie Lancaster. Nietoleracja, nienawiść, hejt. Jak niewiele dzieli niechęć od zbrodni?


„Pan własnego losu” David Unger
Sonia Draga
9 maja 2018
Książka oparta na faktach, opowiadająca historię gwatemalskiego prawnika, który zaplanował własne morderstwo.
Jest to coś, wobec czego nie umiem przejść obojętnie.
„Podróż zimowa” Jaume Cabré
Marginesy
9 maja 2018
Miałam już okazję przeczytać jedno z opowiadań z tego zbioru i się w nim zakochałam. Nic dziwnego, że mam ochotę na więcej.


„Gdy ogień gaśnie” Will Hill
Zielona Sowa
9 maja 2018
Historia Moonbeam, która zaczyna wątpić w nieomylność Proroka, Ojca Johna. Czy uda jej się wygrać walkę o samą siebie?
Książka nagrodzona przez brytyjski magazyn „Bookseller”, który corocznie wyróżnia publikacje dla młodzieży i tzw. młodych dorosłych.
„Przesilenie. Kwiat Paproci, tom 4” Katarzyna Berenika Miszczuk
W.A.B.
9 maja 2018
Gosława Brzózka to jedna z najbardziej irytujących postaci literackich. Dlaczego więc czekam na czwarty tom jej przygód? Sama się o to pytam. Coś jest w tej historii, co mnie do niej ciągnie, mimo iż męczę się z główną bohaterką przeokrutnie.


„Na tropie mordercy. Historia prywatnego śledztwa, które wstrząsnęło Szwecją” Joakim Palmkvist
Burda Publishing Polska
9 maja 2018
I znów fabularyzowana powieść oparta na faktach, czyli coś, co bardzo lubię. Tym razem jest to historia prywatnego śledztwa pracownicy organizacji Missing People w sprawie zaginięcia szwedzkiego milionera. Co przegapili profesjonaliści?
„Banda niematerialnych szaleńców” Maria Krasowska
SQN
9 maja 2018
Na kanał Marysi na YT trafiłam jeszcze zanim odkryłam istnienie Booktube’a. Miałam ją nawet okazję poznać na Krakowskich Targach Książki w zeszłym roku. Jest przesympatyczną, pełną energii i wdzięku dziewczyną. Jeśli chociaż trochę tego przelała na karty swojej książki, to powinno być dobrze. Zamierzam się o tym niedługo przekonać.


„Klub miliarderów. Jak bogacze ukradli nam piłkę nożną” James Montague
Znak Horyzont
9 maja 2018
Piłka nożna to nie tylko sportowe widowisko dla kibiców. To także coraz większe pieniądze, za które bogaci próbują sobie kupić rozrywkę. Mroczne sekrety futbolu to idealna lektura na otrzeźwienie przed mundialową gorączką.

„Zerwa” Remigiusz Mróz
Filia
9 maja 2018
Komisarz Forst to jeden z moich książkowych crushy i się tego nie wstydzę. Nie wiem, czy to kwestia koszuli w kratę, czy Big Redów, ale polubiłam go od samego początku.
Chociaż było mi smutno, że „Trawers” był teoretycznie ostatnią częścią trylogii, a informacja o „Deniwelacji” mnie bardzo ucieszyła, to jednak wyszło jak wyszło i nie jestem wielką fanką czwartej części tej „trylogii”. Nie miałam więc już takiego ciśnienia, jeśli chodzi o czekanie na kolejną część. Jednak pozostało wiele otwartych wątków, które ponoć zamkną się w „Zerwie”. I niech tak się stanie.

„Zabójczy pocisk” różni autorzy
Skarpa Warszawska
9 maja 2018
Zbiór opowiadań kryminalnych, do którego swoje cegiełki dorzuciło 15 polskich pisarzy, którzy należą do najbardziej rozpoznawalnych autorów ostatnich lat.
Dodatkowo, kupując tę książkę wspiera się Fundację „Pomoc Kobietom i Dzieciom”.
„Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill
Wydawnictwo Literackie
9 maja 2018
Spójrzcie tylko na tę okładkę. Czyż nie jest przepiękna?
Jest to książka teoretycznie dla dzieci, ale zapowiada się tak magicznie, że nie potrafię przejść obok niej obojętnie. Już nie mogę się doczekać poznania historii czarownicy Xan, jej adoptowanej córki Luny, potwora Glerka i małego smoka Fyriana. Czy dobro i tym razem zwycięży? Mam nadzieję, że tak.


„Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy” Paweł Reszka
Czerwone i Czarne
9 maja 2018
Nie mogę powiedzieć, że pierwsza część mną wstrząsnęła, bo niestety znalazłam podobne sytuacje z autopsji. Uświadomiła mi jednak, że podskórnie dobrze wyczuwałam, że jest to szerszy problem.
Tak naprawdę to nie chcę wiedzieć, w jakich warunkach umierają Polacy. Jednak bez świadomości, co jest nie tak, ciężko jest walczyć o lepsze jutro.
„Nepal. Moje wędrówki” Elżbieta Wichrowska-Janikowska
Sklep Podróżnika
10 maja 2018
Trekking pośród najwyższych gór świata. Czego chcieć więcej? Może jeszcze trochę informacji nt. codziennego życia mieszkańców tamtego regionu, ich obyczajów, kuchni i rzemiosła. I to wszystko obiecuje ta książka.


„Niewidzialne kobiety kina” opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
15 maja 2018
O tym, że w wielu dziedzinach kobiety są pomijane, wiadomo nie od dziś. Czasem nie jest to nawet kwestia całkowitej ich nieobecności, ale jedynie „niewidzialności”.
Są jednak ludzie, którzy piszą na ten temat i wybór tego typu tekstów zawiera ta książka. Jestem jej bardzo ciekawa, bo może ona być zarówno świetną lekturą, jak i zmarnowanym potencjałem.
„Psychologia kryminalna” Brunon Hołyst
Difin
15 maja 2018
Psychologia fascynuje mnie od zawsze. O mały włos, a bym nawet miała magistra z psychologii.
Kryminalistyka to jedno z najnowszych moich zainteresowań. Myślę, że niemały wpływ na to miały setki przeczytanych przeze mnie kryminałów.
„Psychologia kryminalistyczna” Brunona Hołysta to nie jest nowa książka. Jednak w maju wyjdzie już IV wydanie, poprawione i rozszerzone. Nie jest to na pewno lektura lekka, gdyż tak naprawdę jest to podręcznik. Te 1844 stron w formacie B5 prawdopodobnie spędza sen z powiek tych, którzy muszą się z tą knigą zapoznać w ramach nauki. Ja zamierzam ją przeczytać dla własnej satysfakcji. Tylko najpierw muszę wykombinować, skąd wziąć na nią kasę, bo nawet moje informatyczne cegiełki tyle nie kosztowały.


„5 minut, czyli 23 opowiadania dla zabieganych” Karolina Deling, Joanna Kocik
Mamiko
16 maja 2018
5 minut – czasem tylko tyle mam na czytanie w przerwie od codziennych obowiązków. Zazwyczaj kończy się to zmarnowaniem tego czasu, a nie sięgnięciem po książkę. W wypadku tego zbioru opowiadań nie będę miała już żadnej wymówki.
„Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksander Kaczorowski
Czarne
16 maja 2018
Chociaż Ota Pavel to postać kultowa, ja poznałam go dopiero w marcu tego roku, gdy Dyskusyjny Klub Książki, do którego należę, zdecydował się czytać jedną z jego książek. W zbiorze reportaży „Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe” się zakochałam i zapragnęłam poznać lepiej osobę, która je stworzyła. I proszę, jak szybko trafia się okazja, by to uczynić.


„Królowe Mogadiszu” Paweł Smoleński
Czarne
16 maja 2018
Somalia. Kraj, gdzie wielu mężczyzn straciło już nadzieję, że warunki życia w ich ojczyźnie jakkolwiek się poprawią.
Na taką rezygnację nie mogą sobie pozwolić kobiety, które są odpowiedzialne nie tylko za życie swoje , ale także swoich dzieci. Robią, co mogą, by przetrwać. I robią to z podniesionymi głowami.
„Nie mieszkam w igloo. Dekada życia na Grenlandii” Adam Jarniewski
MUZA S.A.
16 maja 2018
Grenlandią zainteresowałam się bardziej po przeczytaniu artykułu o niej w jednym z numerów Pisma. I to tak bardzo, że od razu zaczęłam szukać połączeń lotniczych.
Nic więc dziwnego, że mój wzrok przykuła książka Polaka, który na Grenlandii mieszkał 12 lat. Coś czuję, że pochłonę jego opowieść w jeden wieczór.


„The Foxhole Court” Nora Sakavic
Wydawnictwo NieZwykłe
16 maja 2018
„The Foxhole Court” to książka, którą od dawna zachwycała się Alicja z kanału (aktualnie) Bez Książki. Opowiadała o niej z takim zachwytem, że już nawet planowałam kupić ją sobie w oryginale. A tu proszę, jest wreszcie polska wersja. Koniec z wymówkami, czas to przeczytać i wyrobić sobie własną opinię na temat tej historii.
„300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 1” Andrzej Kajetan Wróblewski
Prószyński i S-ka
17 maja 2018
Wybitni uczeni to także ludzie. Zaskoczeni, co? Otóż tak się składa, że to odważne stwierdzenie to prawda. A ludzie mają to do siebie, że mają swoje przywary, dziwne przyzwyczajenia czy nietypowe życie. I o tym traktuje ta książka.
A to dopiero tom 1!


„Mój Boniek” Jacek Sarzało
Fabuła Fraza
17 maja 2018
Czy jeszcze choć trochę dziwi Was w tym zestawieniu jakakolwiek książka o tematyce piłkarskiej? Co prawda Boniek już na Mundialu nie zagra, ale swego czasu odegrał na tej imprezie sporą rolę.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy go bezwarunkowo kochają. A czasem warto poznać te same historie z różnych perspektyw.
„Inne Światy” różni autorzy
SQN
23 maja 2018
Na podstawie obrazów Jakuba Różalskiego powstawały już gry komputerowe i planszowe. Teraz przyszedł czas na opowiadania.
Dziesięcioro z najbardziej aktualnie znanych polskich pisarzy otrzymało po jednym z dzieł malarza i na tej podstawie napisało teksty, które zebrano w zbiorze „Inne Światy”.


„A ja żem jej powiedziała” Katarzyna Nosowska
Wielka Litera
23 maja 2018
A Nosowska jej powiedziała…
I więcej dodawać nie trzeba.
„Toń” Marta Kisiel
Uroboros
23 maja 2018
Podobno jest to pierwsza poważna książka Marty Kisiel. Do tych z przymróżeniem oka jeszcze nie dotarłam, ale na szczęście nikt nie wymaga czytania ich w pierwszej kolejności.
Według opisu na stronie wydawnictwa jest to „przesiąknięta krwią i chciwością historia Wrocławia i Dolnego Śląska, rodzinne tajemnice i groza nie z tego świata”. A do tego ta przepiękna okładka. Jeśli te dwie rzeczy Was nie przekonują, to już nie wiem, co może.


„Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu” Libby Jackson
Wydawnictwo Kobiece
23 maja 2018
50 biografii kobiet, które miały swój niemały udział w podboju kosmosu. Patrząc na liczbę stron, będą to krótkie historie, ale to wystarczy, by dowiedzieć się czegoś nowego, a może nawet zainspirować do poszukiwania dalszych informacji.

„Bar Pod Kogutem” John Grisham
Albatros
23 maja 2018
Ja miałabym nie czekać na jakąś książkę Johna Grishama? Dajcież spokój! Odkąd go odkryłam, nie potrafię darować sobie żadnej z nich, mimo że jeszcze wiele czeka na przeczytanie.

„Sześć cztery” Hideo Yokoyama
Wydawnictwo Literackie
23 maja 2018
W styczniu 1989 zostaje porwana siedmioletnia dziewczynka. Rodzice nie zobaczyli jej już żywej, a sprawa nigdy nie została rozwiązana.
W grudniu 2002, policjant poszukujący od miesięcy swojej zaginionej córki, zagląda do starych akt i znajduje sprawę sprzed 13 lat.
Zawikłane śledztwo napotykające na opór japońskiej biurokrakcji, a w tym wszystkim zrozpaczony ojciec próbujący odnaleźć własne dziecko.
Jak się to wszystko skończy?
„Dziewczyna, która czytała w metrze” Christine Feret-Fleury
Książnica
23 maja 2018
Pierwsze skojarzenie? „Dziewczyna z pociągu”. Nie było to najlepsze skojarzenie na świecie, gdyż książka Hawkins była (i nadal jest) okropna.
Drugie skojarzenie? „Amelia”. Chociaż nieco pretensjonalny, to jednak niesamowicie uroczy film, do którego co jakiś czas lubię wracać.
Jako że akcja „Dziewczyny, która czytała w metrze” rozgrywa się w Paryżu, szala przesunęła się na korzyść drugiego skojarzenia. A co za tym idzie, z chęcią potowarzyszę Juliette podczas obserwowania ludzi w metrze.


„11 metrów. Psychologia rzutów karnych” Daniel Memmert, Benjamin Noel
Charaktery
23 maja 2018
Książka wydana z okazji Mundialu to psychologiczna analiza rzutów karnych, rozłożonych przez autorów na czynniki pierwsze.
Co wpływa na celność piłkarza w kluczowym momencie meczu?
Czy jest jakiś sposób, by zawsze trafić?
Jak wiele tak naprawdę zależy od bramkarza?
Odpowiedzi na te pytania mam nadzieję znaleźć w „11 metrach”.
„Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku” Alex Boese
Amber
29 maja 2018
Na fake newsy natknął się każdy, kto bywa w miarę regularnie w internecie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z tego, co widzimy czy czytamy, nie jest w 100% prawdziwe.
O tych nowszych ściemach miałam okazję porozmawiać w czasie seminiarium Komisji Europejskiej, na które zostałam zaproszona w lutym tego roku. Teraz z chęcią uzupełnię wiedzę o te starsze przekręty. Ciekawe, na ile z nich dałam się nabrać…

Ufff! To tyle. Jedyne 32 książki z wielu różnych kategorii. Nawet się nie łudzę, że uda mi się je dorwać jeszcze w tym roku, a co dopiero przeczytać. Mam jednak nadzieję, że wydawnictwa dadzą nam nieco odetchnąć w czerwcu i pozwolą przeczytać chociaż część z majowych premier.
Gdy ogień Gaśnie jest świetna:D Polecam wszystkim.
Dzięki :) Tak się właśnie zastanawiałam, po co teraz sięgnąć (nieważne, że mam zaczętych miliony).
Mali Bogowie 2 raczej nie przeczytam, 1 cześć trochę mnie zawiodła bo pokazywała tylko historie tych którym się nie udało, a znam z własnego otoczenia ludzi zadowolonych z zawodu. Zabrakło mi drugiej strony medalu. Natomiast książka „Gdy ogień gaśnie” wpadła mi w ręce przypadkiem i była dużym zaskoczeniem na plus!
Takie chyba było założenie książki, by pokazać te złe strony. Ale fakt, warto zawsze mieć ukazany problem z kilku perspektyw.
A „Gdy ogień gaśnie” coraz bardziej się mi przygląda, żeby po nią sięgnąć. Niech no ja tylko doczytam książki do recenzji… :)
Myślę, że mało jest takich książek. Bardzo lubię książki na faktach albo inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a o tej sekcie niewiele chyba napisano. Polecam też dokumenty na you tube o sekcie Davida Koresha, są przerażające. Książka ciekawie ten temat pogłębia.
Wracając do Małych bogów, to ja to bardziej odebrałam, jako analizę całej służby zdrowia a obraz był zupełnie jednostronny i nieobiektywny. Natomiast oczywiście to tylko moje odczucia potwierdzone tylko osobistymi obserwacjami.