Pomiędzy Targami Książki w Gdańsku a tymi w Warszawie wydawnictwa nadal nie dają nam odetchnąć i wydają nowe ciekawe pozycje na potęgę. A może to po prostu ja jestem niepoprawną czytelniczką, która z chęcią przeczytałaby wszystko, co wychodzi? Jakakolwiek jest przyczyna długości dzisiejszej listy, pewne jest, że znalazło się na niej aż 19 pozycji.
Gotowi zobaczyć, co tym razem wpadło mi w oko?

„Unity i C#. Podstawy programowania gier ” Ewa Ross, Jacek Ross
Helion
data premiery: 2 kwietnia 2018
Nie mogę powiedzieć, że jestem początkująca, jeśli chodzi o Unity i C#. Jednakże wciąż lubię sprawdzać nowe książki, które się pojawiają w temacie programowania gier. Nawet jeśli nic nowego dla siebie nie znajdę, to przynajmniej będę wiedziała, czy mogę daną pozycję polecić osobom, które chciałyby spróbować swoich sił w branży.
Wydawnictwo W.A.B.
data premiery: 4 kwietnia 2018
„Jeden z nas” Åsne Seierstad to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2016 roku. Autorka niesamowicie obrazowo pokazała świat związany z masakrą na wyspie Utøya, sprawcę, ofiary i ich rodziny, sytuację polityczną Norwegii w danym czasie. Do dziś pamiętam fragmenty tej książki tak, jakbym czytała ją wczoraj.
Tym razem autorka postanowiła opowiedzieć historię dwóch norwesko-somalijskich sióstr, które los rzucił do Syrii. Nie wątpię, że to będzie trudna, ale świetna lektura, której sobie na pewno nie odmówię.


„Życie na maksa. Autobiografia” Jenson Button
Insignis
data premiery: 4 kwietnia 2018
Jeśli ktokolwiek z Was interesuje się Formułą 1, to Jenson Button nie jest mu obcy. Mistrz Świata F1 z 2009 postanowił podzielić się swoją historią, nie tylko częścią życia ściśle związaną z wyścigami, ale także sprawami bardziej prywatnymi. Na torze zawodnicy mają jeden cel: wygrać wyścig, ale co ich skłania do tego, by w ogóle na ten tor trafić? Opowieść o tym, jak Jenson Button trafił do elitarnego grona najlepszych z najlepszych już w kwietniu w księgarniach i (mam nadzieję) na mojej półce.
„Szczęśliwy jak łosoś” Anna Kurek
Wydawnictwo Poznańskie
data premiery: 4 kwietnia 2018
Nie oszukujmy się. Na tę książkę zwróciłam uwagę ze względu na tytuł i jej okładkę. Gdy okazało się, że to opowieść o Norwegii, wiedziałam, że chcę po nią sięgnąć. Jako wieczny zmarźlak, o Norwegii głównie czytam, ale magia tego kraju niezmiennie mnie porywa. Kto wie? Może kiedyś dam się namówić na dłuższy wypad na północ?


„England’s Dreaming. Historia punk rocka ” Jon Savage
Axis Mundi
data premiery: 9 kwietnia 2018
Punk’s Not Dead!
Jon Savage przenosi nas w czasie do drugiej połowy lat ’70 XX wieku, by opowiedzieć nam o źródłach punk rocka, historię Sex Pistols, od których wszystko się zaczęło, i kolejnych, którzy przyszli po nich.
Niniejsze wydanie zostało uaktualnione i zawiera dodatkowo m.in. informacje na temat reaktywacji zespołu Sex Pistols.
„Autobiografia pośmiertna” Witold Gombrowicz
Wydawnictwo Literackie
data premiery: 11 kwietnia 2018
Witold Gombrowicz – człowiek, którego (prawdopodobnie) większość nienawidzi za to, że zostali w szkole zmuszeni do przeczytania „Ferdydurke”. Ja jestem jedną z nielicznych osób, które znam i które uwielbiają twórczość tego autora. Czas więc dowiedzieć się czegoś także o samym Gombrowiczu i otaczającym go świecie widzianym jego oczyma.


„Jak zatrzymać czas” Matt Haig
Zysk i S-ka
data premiery: 16 kwietnia 2018
Czas wreszcie na fikcję. Tom sprawia wrażenie człowieka takiego jak inni, ale skrywa pewien sekret: tak naprawdę ma już kilkaset lat. Interesów takich osób jak on chroni sekretna (a jakże) grupa Stowarzyszenie Albatrosów. Jedną z zasad stowarzyszenia jest: nie zakochuj się.
Nietrudno zgadnąć, że jednym z głównych wątków będzie wątek miłosny i odwieczny problem nieśmiertelnych, czy warto się narażać na utratę ukochanych, czy lepiej męczyć się z samotnością. Trochę pachnie „Zmierzchem”, ale czasem warto sięgnąć po pozornie zwykłe czytadło, które może okazać się niezapomnianą lekturą. Ja zaryzykuję z „Jak zatrzymać czas”.
Prószyński Media
data premiery: 17 kwietnia 2018
Do pierwszego tomu sagi o Lipowie podchodziłam jak do jeża. Silny wpływ stylu pisarskiego Lackberg na „Motylka” był niepodważalny. Jednak polubiłam bohaterów na tyle, żeby sięgnąć po kolejną część i… przepadłam. Teraz z przyjemnością sięgam po kolejne historie o Lipowie i okolicach, a na każdą kolejną książkę czekam jak na Święta. I nie inaczej jest z „Norą”.
A tak przy okazji, widzieliście cudowne muminkowe tatuaże autorki? Włóczykij <3 Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie na jej Instagrama.


„Człowiek, który wspina się na drzewa” James Aldred
REBIS
data premiery: 17 kwietnia 2018
Jako dzieciak często wspinałam się na drzewa, które rosły niedaleko domu. Z czasem dorobiłam się lekkiego lęku wysokości i teraz mogę już tylko zazdrościć Jamesowi Aldredowi takich przeżyć jak nocleg w hamaku ponad osiemdziesiąt metrów nad ziemią. I z chęcią poczytam o jego (mimo wszystko) nietypowej pasji.
„Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim” Nadia Murad, Jenna Krajeski
Prószyński Media
data premiery: 17 kwietnia 2018
Zapowiada się bardzo trudna książka. Możliwe, że się od niej odbiję, bo emocje, które się pojawią przy czytaniu, przerosną mnie. Ale jest to historia kobiety, która nie tylko nie odebrała sobie życia po traumatycznych doświadczeniach, ale znalazła w sobie siłę, by walczyć o wyrwanie z piekła innych kobiet.
Jak dorosnę, to chcę być jak Nadia Murad.


„Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello” Piero Ferrari, Leo Turrini
SQN
data premiery: 18 kwietnia 2018
Pośrednio wracamy do Formuły 1, a konkretnie do człowieka, który stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie i która to marka w klasyfikacji konstruktorów F1 prawie co roku znajduje się w ścisłej czołówce. Historia Enzo Ferrariego opowiedziana przed jego syna Piero we współpracy z jednym z największych znawców F1, Leo Turrinim zapowiada się naprawdę interesująco.
„Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata” Yee-Lum Mak
Egmont Polska Sp. Z o.o.
data premiery: 18 kwietnia 2018
Są rzeczy, odczucia i emocje, które ciężko opisać nawet za pomocą wielu słów. Są też języki, które potrafią opisać je zaledwie jednym słowem. Przykładem może być portugalskie słowo „saudade”, oznaczające „miłość, która pozostaje”. I to właśnie słowo zainspirowało Yee-Lum Mak do próby odnalezienia słów, których w jej własnym języku brakowało i których brak odczuwała na co dzień.
Efektem poszukiwań autorki jest niniejsza książka.


„Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” Thomas Orchowski
Agora
data premiery: 18 kwietnia 2018
Na Turcję zwróciłam większą uwagę, gdy robiłam listę języków, których chcę się nauczyć. Język turecki zainteresował mnie na tyle, że postanowiłam dowiedzieć się więcej o samym kraju. Poznać nieco lepiej jego kulturę i historię, także tę złą. Reportaż Thomasa Orchowskiego zapowiada się bardzo ciekawie.
Wydawnictwo Dolnośląskie
data premiery: 18 kwietnia 2018
Słyszę: „nowy Nesbø”, krzyczę: „co, gdzie, kiedy, jak?? muszę to mieć!”. Więcej chyba nie trzeba dodawać.


„Zobacz, co zrobiłam” Sarah Schmidt
Wydawnictwo W.A.B.
data premiery: 18 kwietnia 2018
Kolejna książka, która zwróciła moją uwagę swoją okładką. Kiedy przeczytałam jej opis, od razu wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać.
„Zobacz, co zrobiłam” to oparta na faktach historia Lizzie Borden, oskarżonej w 1892 o zamordowanie siekierą swojego ojca i macochy. Co się naprawdę wydarzyło, tego pewnie się nigdy nie dowiemy, ale Sarah Schmidt chociaż trochę spróbuje nam tę sprawę przybliżyć.
„Tokio. Biografia” Stephen Mansfield
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 18 kwietnia 2018
Tokio to jedno z tych miast, które mnie fascynują i przerażają jednocześnie. Bardzo bym chciała spędzić tam nieco czasu, pomieszkać przez kilka miesięcy, ale nie wiem, czy kiedykolwiek się na to zdecyduję. Kto wie, może ta książka przekona mnie wreszcie do wyjazdu?


„To, czego się nie dowiemy. Badanie granic nauk” Marcus du Sautoy
Prószyński Media
data premiery: 19 kwietnia 2018
Spójrzcie na tę książkę i spróbujcie zgadnąć, czemu zwróciłam uwagę akurat na tę książkę. Zgadza się, przecudowna okładka. Okazuje się jednak, że pozycja ta nie tylko wygląda zachęcająco, ale także obiecuje niezłą treść. Czy to możliwe, by ludzie kiedyś dowiedzieli się już wszystkiego, co jest do poznania? A może są sprawy, które na zawsze pozostaną tajemnicą? Autor, brytyjski matematyk, będzie naszym przewodnikiem podczas badania granic nauki.
„Tajemna historia czarownic” Louisa Morgan
Prószyński Media
data premiery: 24 kwietnia 2018
Zazwyczaj nie sięgam po wielopokoleniowe sagi rodzinne. Jednak nutka magii dodana do tej powieści historycznej spowodowała, że poczułam się wystarczająco zaintrygowana, by się przy niej zatrzymać na dłuże. Coś takiego jest w tej książce, co budzi przeczucia, że będzie dobra. Mam nadzieję, że się nie rozczaruję.


Wydawnictwo NieZwykłe
data premiery: 25 kwietnia 2018
Jest kilku autorów thrillerów i kryminałów, na których kolejne powieści czekam z wypiekami na twarzy. Patricia Gibney do nich nie należy, bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. Jednak okładka przyciągnęła mój wzrok, a obietnica wciągającej historii, gdzie główną rolę gra kobieta inspektor, okazała się wystarczająca, bym wpisała „Zaginionych” na moją listę książek do przeczytania.
Uff. Koniec na dziś. Muszę zacząć te listy ograniczać, bo nawet czytając tylko nowości, nie mam szans na wyrobienie się ze wszystkim, co mi wpada w oko. A gdzie miejsce na książki, które już od dawna czekają na półkach?
A czy Wy coś sobie na kwiecień upatrzyliście do czytania?